LHC v CERNe je pripravovaný na reštart s dvojnásobnou dávkou kolíznej energie ako v predchádzajúcich pokusoch. Nová energetická úroveň má fyzikom umožniť otestovať teórie, ktorých testovanie v minulosti neboli možné.
LHC (Large Hadron Collider)
Je najvýkonnejší urýchľovač častíc na svete. Do prevádzky bol spustený v septembri 2008 a je posledným dodatkom akceleračného komplexu. LHC pozostáva z 27 kilometrového prstenca super vodivých magnetov s množstvom urýchľovacích štruktúr pre nárast energie.
Vo vnútri akcelerátora sa dva vysoko energetické prúdy častíc (zväzkov protónov, alebo jadier olova) pohybujú rýchlosťou blízkej rýchlosti svetla pred tým, ako dochádza ku kolízii. Dva zväzky častíc sa pohybujú v protismere v oddelených potrubiach v ultra vysokom vákuu. Ich dráha je riadená super vodivými elektromagnetmi s veľkým výkonom. Elektromagnety pozostávajú z cievok vyrobených zo špeciálneho elektrického káblu, ktorý je funkčný v super vodivom stave, bez energetických strát.
Za týmto účelom sú magnety ochladené na teplotu -271.3°C (1.9 K) čo je chladnejšie ako teplota vo vesmíre 2.7 K (-270.5°C). Z tohto dôvodu je väčšia časť urýchľovača pripojená k systému distribúcie tekutého hélia, použitého na ochladzovanie magnetov.
Tisíce magnetov rôznych veľkostí a variácií je použitých k smerovaniu energetických zväzkov v prstenci akcelerátora. Veľkosť častíc je tak nepatrná, že pokus o kolíziu možno porovnať s pokusom zraziť dve ihly, vzdialené od seba 10 km a to presne v polovičke dráhy.
Zdroje: CERN; CERN Tlačové správy; CERN Video Productions