
Solar Impulse (Elektromotory).
Karikatúr o tom, ako za “zeleným” automobilom budúcnosti musíme ťahať aj “štandardnú náhradu” pre prípad kedy nebude fúkať vietor a nebude svietiť slnko sme videli niekoľko. Možno je ale čas pozrieť sa na problematiku vážne, pretože budúci týždeň máme byť svedkami skutočnej skúšky dospelosti obnoviteľných energií.
Bádatelia Bertrand Piccard a André Borschberg
sú zakladateľmi, pilotmi a hybnou silou za projektom “Solar Impulse,” v ktorom ide o prvé lietadlo schopné vysporiadať sa s perpetuálnymi energetickými nárokmi a vďaka obnoviteľnej energii letieť celý deň a celú noc bez jedinej kvapky paliva.
Lietadlo poháňané slnečnou energiou má demonštrovať, že požitie bezodpadových technológií a obnoviteľnej energie môže dokázať nemožné. Skupina projektu Solar Impulse, a jej skutočný pioniersky duch môže zmeniť svet.
Cesta okolo sveta začala v Abú Dabí (Abú Zabí) 9. marca, cez Indiu pokračovala do Číny, kde lietadlo pristálo po nepretržitom celodennom a nočnom lete 21. apríla 2015. Teraz tím čaká let na Havajské ostrovy, nasledovať by mal let naprieč USA, prelet ponad Atlantický oceán a neskôr opäť kurz Abú Dabí. Cesta je rozdelená na dvanásť častí.

Ak vydrží počasie, budúci týždeň z čínskeho Nanjing vzlietne lietadlo, ktorého posádkou bude jediný muž. Napriek vzdialenej podpore a výdatnej pomoci najmodernejšej avioniky bude na vyše osemtisíc kilometrovej ceste osamelý, ako si sotva dokážeme predstaviť. Poletí ospalou päťdesiatkou v malej kabíne obrovského, no ľahkého (2.300 kg) letúna s rozpätím krídiel viac ako sedemdesiat metrov, presnejšie, s rozpätím o tri a pol metra väčším ako Boeing 747-8 (Jumbo). Poletí v kabíne bez vykurovania v mrazivých teplotách. V malej preplnenej kapsule, kde v určitých fázach letu bude pilot závislý na dýchacom prístroji vzhľadom na riedku atmosféru, kedy bude mať problém zostať pri vedomí.
Podľa Piccarda je lietadlo pomalé, len pre orientáciu, cestovná rýchlosť Boeingu 737 je približne osemsto kilometrov za hodinu.
Musíte brať do úvahy vietor, keď som letel do Číny, chvíľami som letel dozadu, čo je pre lietadlo dosť neobyčajné.
Prelet väčších vzdialeností lietadlom ako Si2 vyžaduje dennú rutinu, ktorá zahŕňa ranné stúpanie do osem a pol kilometrovej výšky v snahe zachytiť maximum slnečného žiarenia a klesanie do deväťsto metrov v noci, v snahe nazbieranú energiu konzervovať. V procese udržiavania batérií v nabitom stave neexistuje priestor pre chyby. Ak ide o let smerom na východ, noci sú kratšie, čo je dôležité pre let. Ak by šlo o dlhú noc, energia by nevystačila.
Ak to bude možné, Borschberg sa pokúsi využívať auto pilota, ktorý vypomôže len za ideálnych letových podmienok a aj to nie nadlho. Osamelý pilot poletí časť dňa v priemernej výške osem kilometrov a nikdy nebude spať dlhšie ako dvadsať minút. Pod ním bude najnehostinnejší úsek slanej vody na planéte, ktorý nikomu nič neodpúšťa. Bude sám dlhých sto dvadsať hodín.
Bez ohľadu nato, či sa pokusy s obnoviteľnou energiou stanú námetom karikatúr, alebo znamenajú budúcnosť ľudstva, ide o mimoriadny akt, o skúšku vytrvalosti pilota a podporného tímu, ktorý bude let Si2 nepretržite monitorovať zo Švajčiarska. Piccard bude na spojení s Borschbergom pomocou satelitného telefónu. Cieľom päťdňového letu (8.172 km) bude nepatrná bodka na mape, ktorou sú Havajské ostrovy. Ak bude let úspešný, dôjde k prekonaniu rekordu v dĺžke sólo letu z minulosti, ktorý stanovil Steve Fossett.
Podľa Borschberga konštrukcia lietadla ponúka odpoveď aj na mnoho praktických otázok,
Na palube existuje toaleta, počas letu sa pokúšame žiť únosným spôsobom. Snažím sa jesť normálne a rovnako tak vykonávať aj súvisiace potreby.
Na otázku, či boli schopní ukradnúť niečo z technológií vesmírnych letov, Borschberg odpovedá – nie. Si2 podlieha zákonom gravitácie, čo je v oblasti dizajnu toalety zásadná vec. Ak by veci počas päť dňového letu nabrali nebezpečný spád, pilot má k dispozícii padák a palubu dokáže opustiť. Obaja piloti trénovali techniky prežitia s námornými posádkami, ide o tréning, ktorý v otvorených vodách Pacifiku môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.
Ide o veľkolepý experiment bez okamžitého vplyvu na letecký priemysel. Gigantické jednomiestne lietadlo letiace niečo cez päťdesiatku sa nejaví byť nijako zvlášť praktické, no podľa Piccarda ide o viac, ako o lietadlo s krídlami potiahnutými solárnymi článkami. Ide o to, čo dokáže obnoviteľná energia a technológie, ktoré s ňou dokážu hospodáriť. Toto bola počiatočná vízia, dokázať niečo extrémne obtiažne, niečo čo ľudia pokladajú za nemožné.
Zdroje: Pacific Crossing – The Moment of Truth; Wikipédia;
Si2 first Round-the-world Solar flight;
Ilustrácie: Si2 blog; Kredit: Zdroj